Zavodljivi sjaj bavarskih ahata
Foto: - / -
Oni koji traže zlato, znaju da ga mogu naći u bavarskom Oberpfalzu. No, ima tu i drugih dragocjenosti. Jedan sakupljač ahata poziva nas u potragu za poludragim kamenjem.
Zavodljivi sjaj bavarskih ahata
Foto: - / -
Njemačka je bogata nalazištima ahata. Heiko Bethke, rođen u Westphaliji, a sada nastanjen u gradiću Pfreimdu blizu Weidena u bavarskom okrugu Schwandorf, od rane je mladosti očaran njihovim slojevitim šarama. 1990. počeo je prikupljati primjerke te varijante mineralnog kvarca u šljunčanim jamama ili područjima u kojima ima vulkanskih stijena. A to je hobi koji zahtijeva puno strpljenja i ustrajnosti.
Upravo je takvim pristupom osobno dosta pridonio novom rastu ugleda Gornje Bavarske u kolekcionarskim krugovima, jer se već poduže smatralo da to područje više nije pretjerano atraktivno glede mogućnosti nalaženja ahata, otkad se odustalo od rudarstva, te su okna većinom ugašena i napuštena. Tako je počeo kopati gotovo nasumice po Oberpfalzu i trud se isplatio.
Zavodljivi sjaj bavarskih ahata
Foto: - / -
Kamenje što ga je ondje zatekao tako se pridružilo trakastim kalcedonima, ametistima i primjercima jaspisa s poznatih nalazišta na Kornbergu kod Schadenreutha blizu Erbendorfa, oko sliva rijeke Naab i na području Regensburga.
Njegova je zbirka posebno zanimljiva i s tehničke točke gledišta, jer je unio nove elemente u sam način obrade. Budući ahati nisu vrlo spektakularni u svojem sirovom stanju, obrada nalaza je vrlo važna. Dobar majstor postići će pravi rez, nakon kojega će grubo brušenje i potom poliranje izvući ono najbolje iz svakog materijala. A oni koji svoje obrađene najreprezentativnije primjerke šalju na izložbe, moraju predvidjeti i najbolji postav rasvjete, kako bi se istaknula sva raznolikost boja i oblika toga prirodnoga blaga.
Zavodljivi sjaj bavarskih ahata
Foto: - / -
Heiko izlaže dijelove svoje opsežne privatne zbirke od gotovo tri tisuće komada gdje god može. Član je weidenske skupine
Udruge prijatelja mineralogije i geologije, prve i najveće kolekcionarske organizacije te vrste u Njemačkoj, koja postoji od 1950. Ima i prilično bogatu vlastitu mrežnu stranicu naslovljenu
Achatikas, na kojoj redovito objavljuje postignuća i novosti s područja istraživanja bavarskih ahata.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!