Potomci panonskih kauboja
Foto: - / -
U proljeće, kad se priroda probudi, obitelj Cseppentő mora preseliti svojih 90-ak bikova, krava i junica sa zimskog hranilišta na ljetni pašnjak Ópusztaszer. To je prava pustolovina!
Potomci panonskih kauboja
Foto: - / -
Tjeranje životinja u mnogim Mađarima budi osjećaj povezanosti sa starim vremenima kad su stoku čuvali panonski jahači. Uzgajivački narodi u sedlima su praktički živjeli cijele godine, a na prijelazima toplih i hladnih godišnjih doba selili svoje rogato blago. Danas ih neki zovu panonskim kaubojima, a oni su to radili davno prije prije planetarne popularnosti američkih kauboja. Uzgajivačka obitelj Cseppentő diči se s nekoliko svojih plemenitih pasmina konja, među kojima se posebno ističe Akhal Teke.
Podrijetlo te vrste seže u daleku prošlost, prije dvije do tri tisuće godina, u srce nepreglednih europskih stepa, koje su predstavljale granicu velikih drevnih kultura, a Put svile se odvajao prema carstvima Delekoga istoka. Trgovina među središtima antičkih civilizacija odvijala se ponajviše uz pomoć konja dok je nisu preuzeli brodovi.
Potomci panonskih kauboja
Foto: - / -
Na te bitne povijesne pojedinosti podsjeća i otac "klana" Cseppentő na njihovim mrežnim stranicama
Ovdje se nude razne vrste treninga, a svi podrazumijevaju puno vremena provedenog u sedlu i svladavanje vještine gradnje jurti na usputnim prenoćištima. Tako polaznici tečajeva postaju pravi pomoćnici u radu oko stada goveda. To je posebno iskustvo i jedinstvena pustolovina. A ona u potomcima nomadskih plemena opet budi ono iskonsko – kretanje od brda do brda, od rijeke do rijeke, širom stepskih prostranstava...
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!