11:20 / 20.06.2024.

Autor: D/M

Puštanje riđovki u divljinu

Lijepe i opasne

Lijepe i opasne

Foto: ADJ / BR

Riđovka (lat. vipera berus) je zmija otrovnica poznata i kao šarka, šarulja ili crnostrig. Ima veliku glavu, uski vrat i debelo tijelo, a lako se prepozna po kosoj isprekidanoj pruzi na hrptu. Njezin je otrov među najopasnijima, ali rijetko prijetnja čovjeku. Uglavnom je poguban za male životinje. 

Ovaj je gmaz na Crvenom popisu ugroženih vrsta, jer je pred izumiranjem. Zato Harry Wölfel, voditelj prodaje jedne tvrtke u njemačkom Bayreuthu, svaki slobodan trenutak posvećuje zaštiti riđovki. Uzgaja ih i onda pušta u prirodu. Prve je primjerke ulovio 2017. na gradilištu autoceste. Sad se već i njihovi potomci razmnožavaju, te su spremni loviti i prehraniti se u prirodnom staništu.

Uzgoj za život u prirodi

Uzgoj za život u prirodi

Foto: ADJ / BR

Prije puštanja Harry zmije fotografira – posebno šare na glavi, po kojima će ih stručnjaci uključeni u njihovo praćenje moći prepoznati i nakon mnogo godina. Nada se da će se one nastaviti razmnožavati u divljini, pa će s vremenom ova lijepa životinja prestati biti dio crne statistike ugroženih životinja.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!